Funkční oblečení je neocenitelným společníkem pro každého, kdo se věnuje sportu nebo outdoorovým aktivitám. Díky moderním technologiím a speciálním materiálům tě udržuje v suchu, teple a pohodlí i při náročných aktivitách. Aby ti ale funkční oblečení sloužilo co nejdéle, je důležité věnovat mu správnou péči. Sepsali jsme proto několik tipů a zásad péče o funkční prádlo a na co si dát pozor.
1. Perte s rozvahou
Funkční materiály jsou navrženy tak, aby splňovaly to, co se od nich očekává - byly prodyšné, odváděly pot nebo tě chránily před nepříznivými vlivy počasí. Časté praní v nevhodných podmínkách může tyto vlastnosti narušit. Funkční oblečení proto per na nižší teploty, ideálně do 30 °C a používej jemný prací prostředek určený speciálně pro sportovní oblečení. Když své oblíbené kousky vypereš jednou za čas na 40 °C, nic se nestane. Dej si ale pozor, s čím své funkční kousky pereš. Ujisti se, že všechny kapsy jsou prázdné a zapnuté. Pozor si dej hlavně na suché zipy a další hrubé předměty, které by mohly funkční materiál zatrhnout. Rozhodně se vyhni aviváži. Ta totiž může ucpat struktura jemného úpletu nebo tkaniny a tím zhorší její prodyšnost. U materiálů s membránou může porušit membránu a tvůj oblíbený kousek by mohl ztratit svou funkčnost.
2. Sušte šetrně
Sušení v sušičce může způsobit poškození funkčních vláken, což vede ke ztrátě elasticity použitých elastanů a funkčních vlastností. Nejlepší je nechat oblečení uschnout volně na vzduchu, ideálně ve stínu, aby nedošlo k blednutí barev vlivem slunečního záření. Pozor si dej také na vysoké otáčky ždímání, které funkčním materiálům nesvědčí. Nechceš mít ze svého oblíbeného dresu kapesník.
3. Skladování má svá pravidla
Kdo by to byl řekl, že i skládání oblečení do skříně má svá pravidla. Funkční kousky určitě skladuj na suchém místě a vyvaruj se dlouhodobého vystavení vlhkým prostorům, jako je třeba sklep, odhozená cestovní taška v koutě nebo dno kufru tvého auta. Oblečení ideálně klasicky poskládej do skříně, šuplíku nebo ho pověs na ramínko. Mnoho funkčních materiálů je náchylných k zatrhnutí, tak si dej proto pozor, jaké další kousky máš v blízkosti. Jemné oblečení by se mohlo snadno zatrhnout o suchý zip či jiný hrubší materiál. Pokud máš oblečení s membránou (např. Gore-Tex), dej si pozor na jeho přehýbání – membrána má určitou životnost pro její namáhání v ohybu, tak jí šetři.
4. Pozor na chemikálie
Funkční oblečení by nemělo přijít do kontaktu s agresivními chemikáliemi, jako jsou bělidla nebo silné čisticí prostředky. Ty mohou narušit strukturu materiálu a způsobit jeho znehodnocení. Při praní v pračce se vyvarujte i nadměrnému použití pracích prostředků – méně je v tomto případě více. Flek od rajské ze svého oblíbeného cyklo dresu savem rozhodně neodstraňuj a raději se stav k nám na firmu pro nový.
5. Obnovení impregnace
Po několika praních může oblečení ztratit svou voděodolnost, a to zejména u voděodpudivých úprav, které jsou "dočasné". Je proto vhodné pravidelně obnovovat impregnaci pomocí speciálních sprejů nebo prostředků určených k praní. Tyto produkty obnoví voděodolnou vrstvu a zajistí, že oblečení bude i nadále plnit svou ochrannou funkci.
6. Řiďte se pokyny na štítku
Každý kus funkčního oblečení by měl mít na štítku uvedené specifické pokyny pro údržbu. Tyto instrukce jsou navrženy tak, aby oblečení vydrželo co nejdéle ve skvělém stavu. Prací symboly proto neignoruj a řiď se jimi. Každý materiál je trochu jiný a každý potřebuje trochu jinou péči. Pokud štítek nedoporučuje sušení v sušičce, raději to nedělej. Při poškození nesprávným zacházením zákazník nemá nárok na reklamaci a ty tak zbytečně přijdeš o oblíbený kousek i kačky z peněženky.
Správná péče o funkční oblečení není složitá, ale vyžaduje trochu pozornosti a času. Pokud dodržíš základní pravidla, tvé oblíbené kousky tě odmění dlouhou životností a spolehlivostí i v těch nejnáročnějších podmínkách.
Investice do kvalitního sportovního oblečení se tak skutečně vyplatí. Co se ale vyplatí ještě více, je investice času do správné údržby sportovního oblečení!
ความคิดเห็น